A Coeliakia ,vagy ahogyan a köztudatban ismerik a  lisztérzékenység, egy genetikai okokra visszavezethető autoimmun betegség.

A betegség kiváltásáért a gluténnak, népies nevén a sikérnek egy speciális fehérjéje, a gliadin a felelős .

Ez a fehérje az úgynevezett kalászos gabonanövényekben: búza, árpa, rozs található meg. Károsító hatását a vékonybélben fejti ki.

A keletkező toxikus anyag teljesen tönkreteszi a nyálkahártya felszínét így a tápanyagok, vitaminok és ásványi anyagok nem tudnak felszívódni.

A lisztérzékenységet el kell különíteni az egyéb táplálék okozta allergiás megbetegedésektől.                         

Fontos felismerni a lisztérzékenység és a gabonaallergia közti különbséget!!!!

Az autoimmun betegségnél tulajdonképpen egy kóros immunreakció áll fenn. A szervezet saját maga ellen termel ellenanyagot.
Ha tartósan fennáll ez az állapot vagy a megtámadott szerv nem képes regenerálódni, végleges és visszafordíthatatlan állapot alakul ki.

Az autoimmun betegségek általában egy életen át tartanak, mert a kiváltó okokat jelenleg az orvostudomány         -néhány kivétellel-  sajnos még nem ismeri.

Egyik ilyen kivétel pont a Coeliakia, ahol a kiváltó ok ismert.
Az autoimmun reakciót a glutén fogyasztása tartja fenn, ám gluténmentes diétával a betegség tünetei teljesen megszüntethetők.
A diétát azonban élethosszig folytatni kell, mert ha újra glutén kerül a szervezetbe, a betegség ismét aktivizálódik.

Bár a coeliakia veleszületett, örökletes, genetikailag meghatározott megbetegedés, kialakulása leggyakoribb 2-3 éves korban, amikor a gyermek már elegendő mennyiségű glutént fogyaszt.
Előfordulhat azonban, hogy iskoláskorban az alacsony testmagasság, vagy serdülőkorban a nemi érés késése tereli a figyelmet a coeliakiára.
Korábban a gyermekkor betegségének tartották, ma már köztudott, hogy megjelenhet bármely életkorban is.
Időskori hasmenés, haspuffadás, tejcukor-érzékenység, táplálékallergia alapja is lehet coeliakia.
A tünetek rendszerint fokozatosan, lassan alakulnak ki. A betegség hevessége és a tünetek kialakulásának időpontja különböző lehet. Összefügg azzal, hogy mikor került a glutén az étrendbe, de természetesen befolyásolja a napi szinten történő glutén mennyiségének a fogyasztása is.
A leggyakoribb tünetek: krónikus hasmenés, haspuffadás, emésztetlen tömeges, zsírfényű széklet, hasi fájdalom, súlygyarapodási és növekedési zavar, hiányállapotok (fehérje, nyomelemek, vitaminok) kialakulása.
Előfordulhat azonban, hogy kevésbé feltűnő módon, nem a típusos tünetekkel jelenik meg a betegség.
Ilyen lehet például: alacsony növés, vashiányos vérszegénység, a fogzománc hibás fejlődése, osteoporozis vagy a pubertás késése, stb.

Vannak olyan betegségek, melyekkel a coeliakia gyakran társul: fiatalkori cukorbetegség (1. típusú diabetes mellitus), Down kór, a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, allergiás bélgyulladás, rheumatoid arthrtitis, atópia.
A vas és a B12 vitamin csökkent felszívódása miatt vérszegénység is kialakulhat, gyengeséggel, fáradékonysággal.
A D-vitamin és a kalcium hiánya csontritkuláshoz vezethet.
A kálium és a magnézium felszívódási zavara izomgyengeséget okozhat.
Kialakulhat a hibás mozgáskoordináció (ataxia, az akaratlagos mozgások hibás koordinációja), további idegbántalmak.
A K-vitamin hiánya pedig véralvadási problémákkal járhat.

Fontos tudnunk , hogy a kezeletlen lisztérzékenység a rosszindulatú nyirokrendszeri daganatos betegségek fokozott kockázatával jár!

A cöliákiával gyakrabban előforduló betegségek közé tartozik a cukorbetegség, az autoimmun májgyulladás és pajzsmirigygyulladás, a Sjögren-kór és az IgA-hiány.
A nem diagnosztizált lisztérzékenység gyakori ok női meddőség esetén is.

Ezért is nagyon fontos, hogy megfelelő készítményt találjunk,ha lisztérzékenység vagy akár csak a gyanúja áll fenn.

A Spirulina kiváló megoldás Coeliakia esetén is!
Ennek a betegségnek sajnos gyakori velejárója az állandó vérszegénység, vitaminhiány, kimerültség.

A Spirulina egy kék-zöld alga, mely természetes fehérjeforrás, magas a biológiai tápértéke és rengeteg tápanyagot, vitamint és ásványi nyomelemeket tartalmaz!

A Spirulina tartalmazza az összes esszenciális aminosavakat, szénhidrátokat, zsírokat, E-és B vitaminokat, béta-karotint, klorofillt, ásványi anyagokat, növényi rostokat és nukleinsavakat.

Az emberiség az algákat több ezer éve hasznosítja táplálkozásra, gyógyászati és kozmetikai célokra.
Hatékony segítség, hogy testünk felépüljön, energiával és életerővel töltődjön fel .