Itt van az ősz…és vele együtt megérkezett a megfázásos, náthás időszak is.

A mostani időjárás különösen kedvez a nátha kialakulásának. Napközben óriási a hőmérséklet-ingadozás. Reggel hűvös az idő, pulcsit is fel kell vennünk délutánra azonban már meleg lesz.

Szervezetünk alkalmazkodóképességét ez a hőmérséklet-ingadozás igencsak igénybe veszi.

A náthát a legtöbb esetben különböző vírustörzsekhez tartozó vírusok okozzák, leggyakoribb azonban az orrnyálkahártya gyulladásáért felelős rhinovírus és az RSV vírus.

A kórokozók leginkább cseppfertőzéssel, beszéd, tüsszentés vagy köhögés útján a levegőbe kerülve terjednek, de kézfogással, esetleg a beteg (nyállal, orrváladékkal fertőzött kézzel) által érintett tárgyak (kulcsok, kilincsek, számítógépes egér, billentyűzet stb.) közös használata révén is továbbadhatók.

A legyengült immunrendszerű szervezetet is könnyebben betegítik meg a vírusok, ennek számos oka lehet pl.: stressz, vitaminhiány, más betegségek stb.

A betegség lezajlása nem jelent védettséget az azt okozó vírusokkal szemben, évente átlagosan 3-4 alkalommal is áteshet valaki a náthán, de ettől nem válik védetté.

A tünetek rövid, két-három napos lappangási idő után jelentkeznek. Jellegzetes tünetek: tüsszögés,orrdugulás,torokfájdalom,köhögés és gyakran kötőhártya-gyulladás is.
A náthás beteg kedvetlen, levert, sokszor végtagfájdalom és fejfájás is társul még a tünetekhez. Gyerekeknél az első napokban láz is jelentkezhet.

A náthát nem lehet gyógyítani, csupán a tüneteket tudjuk enyhíteni.
Antibiotikumok szedése nátha esetén teljesen értelmetlen, hiszen ezek hatástalanok a vírusokkal szemben.

A nátha ellen megelőzéssel tudunk védekezni. Amit tehetünk:

  • szervezetünk immunrendszerének erősítése
  • elegendő mennyiségű testmozgás, lehetőleg minél többet legyünk tiszta levegőn
  • vitaminban gazdag ételek fogyasztása
  • elegendő alvás

A náthás időszakban fokozottabban kell ügyelni a higiéniára, ilyen például a gyakori kézmosás, a papírzsebkendő használata stb.

Fogyasszunk minél több antioxidánsban gazdag ételt!

A gránátalma, a goji és az acai bogyó, valamint az áfonyafélék (kék-, fekete- és tőzegáfonya), kelkáposzta, a spenót, a brokkoli, a kelbimbó, a sárgarépa és természetesen a GANODERMA gomba valamint a SPIRULINA kék-zöld alga mind tartalmaznak antioxidánsokat.

  • Kerüljük a túl sok cukor fogyasztását . A baktériumok és a vírusok számára a cukor kiváló táptalajt nyújt a szaporodáshoz.
  • A finomított cukrok helyett válasszunk természetes, gyümölcsökből és zöldségekből származó cukrokat.
  • A téli hónapokban érdemes D-vitamin-kiegészítőt is szedni, amit ebben az időszakban általában nem tudunk bejuttatni a szervezetünkbe a napfény révén. ebben is kiváló alternatív megoldás a GANODERMA és a SPIRULINA!

 

  • Próbáljuk csökkenteni a stresszt! A stressz hatással van az immunrendszer működésére.
  • Fontos, hogy rendszeresen méregtelenítsünk! Az öt legfontosabb méregtelenítő szerv a máj, a vese, a tüdő, az emésztőtraktus és a bőr. Optimális működésük biztosításához szükség van rendszeres tisztításukra.

Válasszunk olyan méregtelenítő táplálékkiegészítőt, amely mindegyik fent említett szervet tisztítja, nehogy az egyik szervből felszabaduló méreganyag egy másik szervben rakódjon le.